Dlažba

1. 12. 2017, admin

Vydlážděte si koupelnu jako profík

Pustit se do rekonstrukce koupelny není jenom otázkou času, peněz, nápadu, ale mnohdy především odhodlání. Vždy si můžete vybrat – zdali přizvete odborníka, který se o vše postará,nebo se do renovace pustíte sami. Pokud se vám řemeslníci zdají drazí, osmělte se realizovat svéstavební plány sami. Tedy pokud máte nápad a čas. Rádi vám poradíme, jak na věc.

Rekonstrukce koupelny svépomocí má samozřejmě svá pro i proti. Proto dobře zvažte své možnosti i schopnosti.

Jak vybrat správnou dlažbu?

Nejdříve si v klidu sedněte a sepište a nakreslete, jak byste chtěli, aby vaše nová koupelna vypadala. Neomezujte se finanční náročností, neklaďte si žádné překážky a mantinely. Zaznamenejte koupelnu svých snů. Až ve chvíli, kdy budete mít seznam a obrázek hotový, začněte řešit finanční a časovou náročnost a realizovatelnost vašeho plánu.

Udělejte si první rozpočet. Spočítejte, kolik by vás vysněná varianta stála. Pak zvažte své reálné možnosti a tomu vše přizpůsobte. Nemá smysl omezovat se hned na začátku, dokud si vše nepropočítáte.

V případě pokládky nové dlažby potřebujete k rozpočtu jen několik údajů:

  • výměru plochy – podlahy i stěn, na které budete dlažbu pokládat
  • cenu dlažby za metr čtvereční, ke které připočtete 10 % materiálu zakoupeného navíc pro případ, že se část pokládky nepovede nebo některé dlaždice popraskají
  • cenu za další materiál potřebný k pokládce, případně cenu za půjčení nebo zakoupení nářadí

Barvu i vzor dlaždic necháváme na vaší fantazii. Dlaždice si můžete pořídit jednoduché bílé, vyrobené na míru nebo ručně malované z autorské dílny. Více než na poslední trendy myslete na to, aby se vám v koupelně líbilo i za deset nebo dvacet let. To je totiž doba, po jaké lidé dlažbu v koupelně průměrně mění. Při výběru dlažby byste měli být obezřetní a vědět, kde a od koho ji kupujete, jak kvalitní je a kolik skutečně stojí.

Ptejte se prodejců také na to, zdali je vámi vybraný typ vhodný do koupelen, jestli se dobře udržuje a zda bude i po čase vypadat dobře.

Rady, které oceníte:

  1. Kupujte pouze adekvátní velikost dlaždic.
  2. Upřednostněte dlažbu s glazurou, která se dobře udržuje, porézní keramika je na údržbu složitější.
  3. Vše si dobře zkalkulujte, do ceny dlažby započítejte i cenu pracovního materiálu a nářadí, které budete při renovaci potřebovat. Nářadí si kupte, řezačku si půjčte.
  4. Chcete-li pokládat dlažbu v koupelně svépomocí, udělejte si na práci dostatek času. Pořádně vše promyslete, proměřte. Řezat totiž můžete jen jednou.

Jdeme na věc:

Nákupní seznam:

materiál: nivelační hmota, dlaždice, lepidlo na dlaždice, spárovací hmota

nářadí: zubatá stěrka, gumová stěrka, vodováha, řezačka dlaždic, úhelník, dlaždicové kříže

Doba práce:

zarovnání a začištění povrchu3 hodiny

schnutí penetracedle údaje od výrobce – od několika hodin až po dva dny

míchání lepidla, nanášení na povrch a lepení dlaždic5 hodin

schnutí lepidladle údaje od výrobce – od několika hodin až po dva dny

míchání spárovací hmoty, nanášení spárovací hmoty a začišťování3 hodiny

schnutí spárovací hmotydle údaje od výrobce – od několika hodin až po dva dny

Postup práce:

Čím začít

Začněte pokládáním podlahy, pak teprve obkládejte stěny. Nejdříve je třeba zbrousit a zarovnat plochy, na kterých budete chtít dlažbu pokládat – jak podlahu, tak stěny. Po zbroušení vysajte prach a natřete povrchy penetrací.

Povrch je třeba opravdu důkladně zarovnat, pokud jsou na něm velké nerovnosti, použijte k jejich vyrovnání nivelační hmotu. Penetraci použijte až po finálním zarovnání plochy. Penetrace zasychá několik hodin až dní. Vždy si před plánováním prací přečtěte návod od výrobce, ať přesně víte, s jakou dobou práce máte počítat.

Příprava dlaždic

Před samotným pokládáním je třeba připravit dlaždice. Ty na krajích bude třeba dořezávat tak, aby se vešly do zbývajícího prostoru. Jak zjistit, o kolik je seříznout? Změřte si délky stran koupelny a namalujte doprostřed čáru. Položte dlaždice v jedné řadě tak, jak je budete pokládat. A budete mít jasno.

Abyste nemuseli dlaždice seřezávat na obou stranách místnosti, posuňte čáru doleva nebo doprava, aby vše přesně vyšlo. Nebo můžete dlaždice položit tak, že seřezaná dlažba u stěn místnosti bude tvořit lem. Vaší fantazii se meze nekladou. V každém případě, dlaždice si dopředu seřezejte řezačkou, ať se pak při samotném pokládání nezdržujete.

Pokládka dlaždic

Dlaždice budete lepit pomocí flexibilního lepidla přesně tak, jak jste si v předchozích krocích naměřili. Nejprve naneste na podlahu nebo stěnu lepidlo zubatou stěrkou, a to na malých úsecích, na které budete postupně dlaždice lepit. K samotnému pokládání dlaždic pak potřebujete jen svéruce a gumové kladívko.

Dlaždici vždy položíte na nanesené lepidlo, přitlačíte a poklepete gumovým kladívkem. Buďte opatrní, ať dlaždice nerozbijete. A poklepejte tak, abyste odstranili vzduchové bubliny, nepokoušejte se vtlačit dlaždici skrz vrstvu lepidla až přímo ke stěně. Mějte ale na paměti, že všechny dlaždice by měly být v jedné rovině. Pravidelně to kontrolujte pomocí vodováhy.

Dodržujte také šířku spár, kterou určil výrobce. Najdete ji v návodu. K tomu, abyste měli spáry vyrovnané a stejné, můžete použít dlaždicové kříže nebo tesařskou šňůru.

Spárování

Se spárováním začněte až poté, co lepidlo zcela ztuhne. Tento údaj opět naleznete na etiketě výrobku. Zpravidla se jedná o několik hodin. Namíchanou spárovací hmotu rovnoměrně naneste pomocí gumové stěrky na celý povrch a vtlačte do spár. Ještě vlhkou hmotu pak gumovou stěrkou setřete ze samotných dlaždic. Nechte zaschnout – údaj o tom, jak dlouho by to mělo trvat, opět naleznete uvedený od výrobce. Nezapomeňte zvolit vhodný spárovací materiál, který se bude dobře udržovat a ladit s dlažbou.

Kdy zavolat profíka?

Pokud si na pokládku sami netroufáte, oslovte spolehlivého profesionála. Jak ale vybrat toho pravého?

  • Vybírejte podle referencí předešlých zákazníků, ideálně vašich známých nebo příbuzných,kterým důvěřujete.
  • Uzavřete předem smlouvu o dílo, ve které budou jasně specifikované termíny, cena a také případné sankce plynoucí z nedodržení smluvních podmínek.
  • Cena je důležitým kritériem výběru, neměla by být ale tím hlavním. Řešit ledabyle odvedenou práci vás může nakonec vyjít pěkně draho.

Ať už se do pokládání dlažby v koupelně pustíte sami, nebo s pomocí profesionála, stůjte si za svým. Ať bydlíte tak, jak chcete. Bez kompromisů!

Napište nám

Zanechte nám své kontaktní údaje a my se vám v nejbližší době nezávazně ozveme.

Všechny položky jsou povinné.

Napište nám

Zanechte nám své kontaktní údaje a my se vám v nejbližší době nezávazně ozveme.

Všechny položky jsou povinné.

Informace zde obsažené nejsou nabídkou (návrhem na uzavření smlouvy) ani veřejným příslibem ČMSS. K získání a využití uvedených produktů a služeb je třeba uzavřít s ČMSS smlouvu a splnit podmínky uvedené ve smlouvě.
ČMSS není povinna smlouvu uzavřít. 2018 © Českomoravská stavební spořitelna, a.s.