Vybíráme a montujeme okna a vstupní dveře

6. 3. 2017, admin

Vybíráme a montujeme okna a vstupní dveře

Ať už stavíte nebo rekonstruujete, dříve nebo později dojde na otázku, jaká okna a dveře do vašeho bydlení pořídit. Nenechte se odradit různými pověrami, ale stůjte si vždy odvážně za svým rozhodnutím. V otázce materiálu můžete volit mezi plastem, plastohliníkem, dřevem, dřevohliníkem nebo hliníkem.

Každý z těchto materiálů má svá specifika. V principu platí, že je-li okno dostatečně kvalitní a poctivě vyrobené, všechny vyjmenované materiály jsou pro vaše okna vhodné. Nebojte se činit rozhodnutí, i taková, od kterých vás vaše okolí zrazuje – ať už kvůli finanční, estetické nebo funkční stránce věci. Pokud vsadíte na kvalitu, všechny typy oken vám dobře poslouží. Stůjte si za svým a nedělejte kompromisy.

Seznamte se s výhodami plastových oken

Plastové okno od spolehlivého výrobce a z kvalitního systému splňuje všechny tepelně technické a statické požadavky. Velkou výhodou je jeho přijatelná pořizovací cena.

U plastů však musíte brát v úvahu velkou teplotní roztažnost, materiál je citlivý na horko i chlad. Plastová okna mají snahu k teplotním dilatacím, a proto je nutné při návrzích plastových oken striktně dodržovat statické meze a držet se toho, jaký rozměr plastového okna lze vyrobit v dané barvě s ohledem na světovou stranu, kde bude použito.

Chcete bydlet moderně? Jděte do hliníkového či dřevěného profilu

Hliníková okna jsou určena primárně pro moderní domy, kterých se dnes staví stále víc a víc. Jejich výhodou je naprosto bezkonkurenční statika, tuhost, pevnost a možnost provádění velkých rozměrů konstrukcí ve velmi subtilním provedení. Pokud máte moderní dům s velkými prosklenými plochami, bude hliník pro vás tím nejlepším řešením.

Opomenout však nesmíme ani dřevěná okna. Přírodní materiál a moderní technologie výroby již dávno odbourali předsudky z každoročního broušení a natírání oken či dveří. Moderní dřevěná okna jsou obvykle vyráběna ze smrkových lepených hranolů s povrchovou úpravou vodouředitelnými barvami. U dřevěných oken se doporučujeme 2x ročně provést kontrolu povrchové úpravy z venkovní strany domu. V případě, že naleznete na okenních rámech jakoukoliv trhlinku či jiné poškození, měli byste jej ihned opravit. Budete-li se takto o svá dřevěná okna starat, nebudete je muset pravděpodobně 10 let až 20 let znovu natírat.

Cenová náročnost dřevěných a hliníkových oken je velmi podobná. Někdy vychází levněji dřevěná okna jindy okna hliníková. Velmi záleží na tom, jak máte dům konstruován. Pokud máte moderní dům a v něm velké prosklené plochy, obvykle vychází cenově lépe okna hliníková. Pokud máte dům klasického charakteru, vyjdou vám cenově lépe okna dřevěná.

Vyzkoušejte zlatou střední cestu – plastohliníková okna

Hliníkové opláštění, které lze aplikovat na některé typy plastových oken, dává realizaci důstojnější a decentnější charakter. Okno je z venku pohledově atraktivní, připomíná hliníkový nebo dřevohliníkový produkt. Hliníkového opláštění se však nepoužívá jenom kvůli estetice, nýbrž i k lepšímu teplotnímu namáhání plastového okna.

Zvolte správné vstupní dveře

Nejvhodnějším materiálem pro vchodové dveře je hliník. Hliníkové dveře lze provést velmi esteticky, a to i v příslušném dekoru dřeva, aby vám dveře pasovaly vzhledově k oknům, která jste si vybrali.

Hliníkové vstupní dveře jsou velmi tuhé a na rozdíl od plastových dveří u nich nehrozí deformace nebo kroucení vlivem změn teploty. Hlavní nevýhodou hliníkových vstupních dveří je tak jenom vyšší pořizovací cena.

Montovat okna a dveře svépomocí?

Okna i dveře se standardně dodávají s montáží. Ta totiž vyžaduje odbornost a zkušenost. Kvůli vlastní montáži navíc hrozí, že můžete zbytečně přijít o záruku na produkt.

Jak montáž probíhá?

Před výrobou oken je nutné přímo na stavbě provést přesné zamření otvorů pro okna i dveře. Cenová nabídka se zpravidla vytváří dle rozměrů uvedených v projektové dokumentaci, ale na stavbě obvykle dochází k drobným změnám.

Na stavbu přiváží dodavatel okno umístěné v rámu. Před namontováním okna se okenní křídla odmontují a do otvoru se zabudovává pouze rám. Okno je rázem lehčí na manipulaci a technici snadno mohou provádět montáž i kontrolu rovinnosti z vnitřní i vnější strany, neboť jim při montáži nepřekáží zasklení.

Správně by měla být okna opatřena interiérovou a exteriérovou páskou. V interiéru se používá páska paropropustná a v exteriéru parotěsná. Obě pásky se nalepí před montáží na rám okna.

Dále se na rám nasadí ocelové kotvy, které se následně při montáži přišroubují do obvodového zdiva a v horní části do překladu nad okno.

Okno musí být namontováno dokonale vyvážené ve svislém i vodorovném směru. Při montáži si využívají plastové klíny pro zafixování okna v průběhu montážních prací.

Prostor mezi okenním rámem a otvorem se zpravidla vyplňuje nízkoexpanzní montážní pěnou. V případě modernějších montáží se namísto pěny používají speciální komprimační pásky. Tyto pásky jsou předstlačeny. Na rám okna se nalepí těsně před jeho namontováním a následně se rám vloží do otvoru, vyrovná a ukotví pomocí ocelových kotev. Předstlačená těsnící páska se začne sama rozpínat a dokonale se přizpůsobí i případným nerovnostem okenního otvoru. Dokonale tak vyplní a utěsní prostor mezi rámem a otvorem, do kterého bylo okno namontováno. Po namontování všech rámů se přistoupí k nasazení okenních křídel a klik.

Po následném začištění špalet a namontování vnitřních i venkovních parapetů se můžete konečně kochat výhledem ze svého nového okna. Obdobně dochází k instalaci dveří.

Stejně jako u ostatních prací platí, že nejlepší je vybírat si zkušené řemeslníky a prověřené výrobce. Dejte vždy na dobrou radu důvěryhodného zdroje. Rozhodně si vždy vše překontrolujte, a pokud se vám něco nezdá, ptejte se. Chcete přece bydlet podle svého v domě svých snů.

Napište nám

Zanechte nám své kontaktní údaje a my se vám v nejbližší době nezávazně ozveme.

Všechny položky jsou povinné.

Napište nám

Zanechte nám své kontaktní údaje a my se vám v nejbližší době nezávazně ozveme.

Všechny položky jsou povinné.

Informace zde obsažené nejsou nabídkou (návrhem na uzavření smlouvy) ani veřejným příslibem ČMSS. K získání a využití uvedených produktů a služeb je třeba uzavřít s ČMSS smlouvu a splnit podmínky uvedené ve smlouvě.
ČMSS není povinna smlouvu uzavřít. 2018 © Českomoravská stavební spořitelna, a.s.