Chci půjčit

Trojgenerační dům

„Trojgenerační bydlení může přinášet i výhody, třeba v podobě výpomoci s péčí o děti.“”

Filip K., Rychnov nad Kněžnou - Slemeno

2 500 000 Kč

1 rok

Vícegenerační bydlení nepatří v poslední době mezi často vyhledávané způsoby bydlení. Pro řidiče Filipa z Rychnova nad Kněžnou však představovalo nejlepší řešení bytové situace.

„Od začátku jsme s partnerkou věděli, že nechceme bydlet v bytě, ale v rodinném domě. Vyrůstali jsme tak oba odmalička a velmi nám to vyhovovalo. Když jsme řešili vlastní bydlení, nejdříve jsme se koukali po pozemku, ale nakonec jsme se rozhodli přistavět patro na domě rodičů. Trojgenerační bydlení totiž může přinášet i výhody, třeba v podobě výpomoci s péčí o děti. Nehledě na to, že když jsme se rozhodli část stavby realizovat svépomocí, rodiče nám při stavbě hodně pomohli. Právě rozhodnutí stavět svépomocí s rodinou a několika profesionály si žádalo nejvíce odvahy.“

Mladý pár hodně řešil financování stavby: „Proto nám rodiče od počátku nabízeli možnost přístavby, my jsme ale nejdřív vsadili na hledání pozemku. To nás pustilo poté, co jsme důkladně zvážili naše finanční možnosti, a přístavba se rázem stala finančně nejpřijatelnější. Nejdříve jsme uvažovali o hypotéce, ale nabídka úvěru od ČMSS, kterou nám vypracovala finanční poradkyně, se ukázala jako nevýhodnější, a proto jsme se rozhodli jí využít.“

Nejprve bylo třeba vystavět venkovní schodiště do budoucího patra a pak už došlo na bourací práce – sundávala se střecha, rušily krovy a štít. „Jenže poté, co jsme strhli starou střechu, nám nasmlouvaný tesař odmítl zakázku a my zůstali bez střechy. Aby toho nebylo málo, začalo asi měsíc v kuse pršet. Nového tesaře se povedlo sehnat až po měsíci, naštěstí se ukázalo, že tento už svou práci odvede podle našich představ,“ vzpomíná na krušné chvíle pan Filip.

Dnes už má dům novou střechu postavenou na přístavbě, tesařské práce, stavba krovu i pokládání střešní krytiny dopadlo dobře. „Pak se zdily příčky, vsazovala okna a dveře, řešila se elektroinstalace a rozvody. Nalíval se betonový podklad pod podlahu, pokládala dlažba, obkládalo se, realizovaly se vnitřní i vnější omítky, dům se zateploval a dostal novou fasádu, v přístavbě už funguje i kuchyně a sociální zařízení, všude je vymalováno,“ vysvětluje Filip.

„Přístavba má dispozici 4+kk, využíváme plochu 120 m2 . Kdybychom mohli něco změnit, možná bychom dnes uvažovali o trochu jiné vnitřní dispozici,“ hodnotí pan Filip přístavbu. Na co si ale rozhodně nemůže stěžovat, je spolupráce s ČMSS. „Z jejich strany vše proběhlo bez problémů.“
přečíst celé >zobrazit méně >

Odvahu dodalporadce
Alexandra Čiháková

kontakt na poradce

„Manželé potřebovali řešit vlastní bytovou potřebu, protože bydleli v pronájmu, kde platili příliš vysoké měsíční zálohy. Problém ale viděli v bonitě obou z partnerů, jelikož oba měli zaměstnání, kde dosahovali nízkých příjmů. Nedisponovali žádnými vlastními naspořenými finančními prostředky a neměli ani nemovitost potřebnou pro zástavu. Z této situace vznikl nápad přistavět patro na nemovitosti rodičů a tak jsme se pustili společně do práce.“

Spočítejte si vlastní půjčku

Výše úvěru

Pro změnu hodnoty pohybujte posuvníkem

Tarifní varianta
Podkategorie tarifu. Tarif stavebního spoření může mít několik variant.
Číslo na konci názvu tarifní varianty označuje celkovou dobu splatnosti úvěru (překlenovacího úvěru a úvěru ze stavebního spoření).
Měsíční splátka ve fázi překlenovacího úvěru
Úroková sazba Doba splatnosti

Údaje v tabulce jsou pouze orientační. Nárok na úvěr ze SS vzniká po dosažení hodnotícího čísla a splnění dalších ustanovení dle platných VOP.

Napište nám

Zanechte nám své kontaktní údaje a my se vám v nejbližší době nezávazně ozveme.

Všechny položky jsou povinné.

Informace zde obsažené nejsou nabídkou (návrhem na uzavření smlouvy) ani veřejným příslibem ČMSS. K získání a využití uvedených produktů a služeb je třeba uzavřít s ČMSS smlouvu a splnit podmínky uvedené ve smlouvě.
ČMSS není povinna smlouvu uzavřít. 2018 © Českomoravská stavební spořitelna, a.s.